ללינק הוסיף הנתבע את המילים הבאות: "אם רק חלק קטן ממה שכתוב כאן נכון אזי מקומו של האיש הוא לא כאן... פשוט מזעזע לקרוא ... מפחיד לחשוב שזה האיש המנהל את חיינו... איפה האחראים..."         

הנתבע העיד כי קרא את תוכנו של האתר טרם שהפיץ אותו, אך לטענתו לא נקט כל פעולה לברר את נכונות הדברים או זהות הכותב, שכן "לא ראה זאת מתפקידו או מאחריותו". את כותב האתר עצמו לא ניתן היה לאתר, כמובן, ולו מפאת שברגע שהוגשה התביעה, הוסר האתר מרשת האינטרנט.       

הנתבע לא חלק על כך שבאתר נכתבו דברי דיבה, ואולם טען כי משעה שלא הוא כתב את תוכן האתר, אין לחייבו בהוצאת הדיבה, הגלומה בו, גם אם העביר את תוכנו הלאה.        

בית המשפט דחה את הטענה וחייב את הנתבע בפיצוי כספי נדיר של 100,00 ש"ח בתוספת 20,000 ש"ח החזר הוצאות ושכר טרחה.        

בית המשפט קבע בפסק הדין חד משמעית, כי פעולת העברה של טקסקט תחשב כהוצאת דיבה, אם בטקס עצמו כלולים דברי דיבה ובמילים אחרות: "מי שמעביר לאחרים מסר, ממילא פועל לפרסם את המסר, גם אם לא כתב את תוכנו".    

גם את טענתו מרחיקת הלכת של הנתבע, ולפיה לנוכח חשיבותה ומרכזיותה של רשת האינטרנט  בימינו יש מקום שלא לראות בפרסום שנעשה במסגרתה, "פרסום" כמשמעות מונח זה בחוק, דחה בית המשפט בשתי ידיים, וקבע קביעה הפוכה בתכלית: "שמירה על השם הטוב במרחבי הרשת מחייבת לראות בשיגורה של תכתובת דוא"ל כאמור ובהעברת מסרים קישורים או הפניות בדרך זו, משום פרסום" ... עצם העובדה שהמסר הועבר במרחבי הרשת באמצעות דואר אלקטרוני - אינה מצדיקה לקבוע שאין המדובר ב"פרסום", באופן שיוציא לכתחילה תכתובות מסוג זה  על המקום המרכזי שהם תופסות בחיים המודרניים, מתחומי תחולתו של החוק".
 

לשון הרע באינטרנט

פרסום באינטרנט אינו חסין בפני תביעת דיבה. גם אם הנתבע לא כתב אותו אלא "רק" העביר את תוכנו הלאה.

ת.א (שלום י-ם) 28572-09-12, משה אסולין נ' חיים בלומנפלד (כב' הש' גדעוני), 23 באוגוסט 2014.

בית משפט השלום בירושלים קיבל תביעה בעילת לשון הרע שהוגשה על ידי לקוח משרדנו - מנכ"ל של וועד מקומי. התביעה הוגשה בגין הפצת "לינק" (קישורית) באמצעות הדואר האלקטרוני, לאתר אינטרנט אנונימי, ובו דברי דיבה יוצאי דופן בחומרתם, שהנתבע טען שלא כתב ושלטענתו גם לא ידע מי כתב. באותו אתר הוצג התובע כמי שמיוחסות לו עבירות פליליות חמורות, קשרים עם ארגוני פשע, מעילה בכספי הקופה הציבורית, היעדר יושרה והפעלת דרכי איום והפחדה כלפי מתנגדיו.
 

לכל המבקש
לשאול, להתעניין ולהתייעץ:


ייעוץ ראשוני יעשה ללא התחייבות.
רצוי להצטייד במסמכים ולהעבירם אלינו לעיון טרם פנייה למתן חוות דעת ראשונית
envelop, envelop, mail, email, contact, letter
location4, location, map, marker, pin
03-648-83-84

​office@tfbs-law.co.il

רחוב עזה 52, תל אביב-יפו
print2, print, printer

חייגו 072-33-80-892
או כתבו אלינו