לשון הרע ורכילות

רכילות הייתה מאז ומעולם חלק בלתי נפרד מכל חיי חברה.

המונח רכילות מתייחס לשיח בין אנשים שנושאו המרכזי הוא אנשים אחרים, והניזון ממידע שמעולם לא נבחן או נבדק על ידי מי מהם, אלא רק מועבר מפה לאוזן. בדרך כלל עוסקת רכילות בשערוריות ובהקשרים שלילים: החל מהקשרים מביכים בלבד, עובר דרך הקשרים בלתי מוסריים וכלה בהקשרים פליליים.

רכילות ולשון הרע נעשים בדרך כלל בד בבד, מכיוון שאיש- לא מפרסם דברי הרכיל ולא מי ששומע אותם- אינו טורח לבחון את המידע הנאמר מאחורי גבו של נשוא הרכילות, ושניהם מתייחסים ל"מידע" המועבר כאילו היה עובדות מוגמרות.

ואולם- משעה שדבר רכילות כזה או אחר, מגיע אל נשואו ופוגע בו- עלול מה שעד לאותו רגע היה בגדר של רכילות מרתקת, להפוך למושא לתביעת לשון הרע מאיימת.

רכילות ולשון הרע הם שילוב מסוכן, שכן בבוא יומו של הפוגע להוכיח מה שאמר, הוא אינו יכול לעשות כן מידיעתו שלו.

גם הטענה שאת הרכילות שהפיץ שמע הפוגע מאחר קודם לכן, לא תואיל. שכן מי שמפיץ רכילות- חב בה בלשון הרע. זאת, שכן חוק איסור לשון הרע מחיל את הוראותיו לא רק על מפרסם המידע, אלא- לא פחות- על מי שמפיץ אותו (לעיתים גם על מי שמדפיס אותו).

רק לאחרונה טיפל משרדנו בתביעה שבה תבע לקוח המשרד את מי שהפיץ מידע אודותיו שהיה שנים בגדר רכילות פושעת באתרי אינטרנט שונים, מבלי שמפרסם המידע המקורי, שלא היה ידוע, נתבע במסגרת התביעה. התביעה התקבלה ולאור חומרת דברי הרכילות ולשון הרע שנתבעו במסגרתה נפסק בפסק הדין החותם את ההליך, פיצוי של למעלה ממאה אלף ש"ח לנפגע.

אם חלילה נפגעתם מדבר רכילות או שהוגשה כנגדכם תביעה אגב דברי רכיל שהפצתם, שיש בהם לשון הרע, אל תהססו.

פנו אלינו. נשמח לעזור. 
 

לכל המבקש
לשאול, להתעניין ולהתייעץ:


ייעוץ ראשוני יעשה ללא התחייבות.
רצוי להצטייד במסמכים ולהעבירם אלינו לעיון טרם פנייה למתן חוות דעת ראשונית
envelop, envelop, mail, email, contact, letter
location4, location, map, marker, pin
03-648-83-84

​office@tfbs-law.co.il

רחוב עזה 52, תל אביב-יפו
print2, print, printer

חייגו 072-33-80-892
או כתבו אלינו