עו"ד לשון הרע באינטרנט

אם פעם היכולת לעשות שימוש באמצעי התקשורת הייתה שמורה לעיתונאים, עורכים ומוציאים לאור, הרי שכיום כל אחד מאיתנו שיש לו כמה דקות פנויות וגישה לאינטרנט מכל מכשיר טלפון או מחשב נייד, מחזיק באופן פוטנציאלי יותר כוח פרסום מאשר היה אי פעם לכל עיתונאי במדיה הכתובת והאלקטרונית ובצדו סיכון גדול לאין שיעור מזה שהיה לאלה, כל שהדברים נוגעים ללשון הרע באינטרנט.

כבר נקבע בפסיקות בתי המשפט כי פרסום לשון הרע באינטרנט לרבות באתרים כאלה ואחרים ו/או בתגובות לנכתב להם, בבלוגים, בפורומים וכיו"ב הוא פרסום לשון הרע לכל דבר ועניין.

בתי המשפט רואים בפרסומי לשון הרע באינטרנט "פרסום" כמשמעו בחוק איסור לשון הרע, רק שלהבדיל מפרסום בעיתון, הכורך בחובו את אחריות העורך והמו"ל ולעיתים גם את אחריות המדפיס והמפיץ, פרסום לשון הרע באינטרנט הוא יותר מסוכן גם משום שהמפרסם ברשת האינטרנט נושא, לא אחת, בחובת הפיצוי בלשון הרע לבדו.  

תביעות לשון הרע בעילת פרסומים באינטרס נחשבות ל"מסוכנות" יותר, שכן מדובר ברשת הנצפית בכל מקום ומכול מקום ולכן עלולה לגרור הגשת תביעות לשון הרע כמעט בכל מקום בעולם. יתרונה הבולט של הרשת - היכולת להגיע להיקף גדול מאוד של אנשים, בפרקי זמן של דקות ספורות, הופך לאחד הסיכונים החמורים ביותר בתביעות לשון הרע - שכן היקף הנזק הנגרם בנסיבות של פרסום לשון הרע ברשת האינטרנט גדול לאין ערוך מכל אמצעי תקשרת אחר.

להבדיל מרשת הפייסבוק מרגע שהועלה פרסום לרשת האינטרנט, לא תמיד ניתן למוחקו ואין כמעט דרך וודאית לשלוט על האופן בו יועבר לאחרים.

חומרת פרסום לשון הרע באינטרנט, תקבע על ידי בית המשפט בהתאם לסוג הפרסום, חומרתו, וסוג האכסניה בה נעשה הפרסום. כך לדוגמא פרסום המשייך לנפגע עבירה פלילית שיפורסם ככתבה חדשותית באתר כמו ynet יתפס כחמור ופוגע לאין ערוך, מפרסום דומה שיעשה בבלוג או בפורום כזה או אחר, ששם ייתפס הפרסום בדרך כלל באופן חמור פחות, מ"תחקיר עיתונאי".

מאידך הרבה יותר קשה להתמודד עם תביעות לשון הרע באינטרנט, שעה שלא אחת מתפרסמים באינטרנט פרסומי לשון הרע באופן אנונימי תוך שימוש בזהות בדויה. פסיקת בתי המשפט בארץ אינה מתירה חשיפה של כתובות אי פי וחשיפה כזאת גם לו תעשה אינה מועילה בכל מצב.

אם הוגשה כנגדך תביעת לשון הרע בגין פרסום האינטרנט או שברצונך להגיש תביעה כזאת חשוב מאוד להתייעץ עם מומחה בתחום, במטרה לייצר את האפשרות הנוחה ביותר להתגונן/לתבוע.

כתבו לנו, נשמח לעזור
 

לכל המבקש
לשאול, להתעניין ולהתייעץ:


ייעוץ ראשוני יעשה ללא התחייבות.
רצוי להצטייד במסמכים ולהעבירם אלינו לעיון טרם פנייה למתן חוות דעת ראשונית
envelop, envelop, mail, email, contact, letter
location4, location, map, marker, pin
03-648-83-84

​office@tfbs-law.co.il

רחוב עזה 52, תל אביב-יפו
print2, print, printer

חייגו 072-33-80-892
או כתבו אלינו